Minor’s Beef Demi Glace Gluten Free, 5 lb (Pack of 4)
A flavorful blend of reduced beef stock, tomato and onion. Heat and serve or embellish with aromatics to create Madeira, Hunter or custom sauces to go with beef, pork, veal and other succulent entrées.
This sauce may be customized to create a signature sauce and perfectly complements the flavors of beef, lamb, poultry, pork and vegetables. Scratch quality without time constraints. Pouch packaging reduces waste and storage space. Easy to thaw pouch with boil in the bag capability. No ArtificialColors. 0g Trans Fat per serving. No added MSG*. USDA inspected product.
*This product contains free glutamates from ingredients such as tomato and yeast extract. No added MSG.
Ingredients
BEEF STOCK, TOMATO PASTE, 2% OR LESS OF CARROT JUICE CONCENTRATE, SALT, NATURAL FLAVORS, XANTHAN GUM, AUTOLYZED YEAST EXTRACT, MODIFIED CORN STARCH, CORN OIL, ONION POWDER, SPICES.
Allergens
NONE
| Nutrition Item and Amount per Serving | % Daily Value* |
|---|---|
| Total Fat 0g | 0% |
| Saturated Fat 0g | 0% |
| Trans Fat 0g | |
| Polyunsaturated Fat 0g | |
| Mononsaturated Fat 0g | |
| Cholesterol <5mg | 2% |
| Sodium 330mg | 14% |
| Total Carbohydrate 2g | 0% |
| Dietary Fiber 0g | 0% |
| Total Sugars <1g | |
| Incl. <1g Added Sugars | 2% |
| Protein 5g | 10% |
| Vitamin D 0mcg | 0% |
| Iron 0.3mg | 0% |
| Calcium 0mg | 0% |
| Potassium 60mg | 0% |
| * The % Daily Value (DV) tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice. |
*Please refer to the product label for the most accurate nutrition, ingredient, and allergen information. Product label may be found on pack, corrugate box, or on an insert inside the box.
| Shelf Life | 365 |
|---|---|
| Storage Instructions | KEEP FROZEN |
| Maximum Storage Temperature | -13 |
| Minimum Storage Temperature | -18 |
| Net Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Gross Weight | 20.9 lbs |
| Case Height | 3.75 in |
| Case Width | 14.1 in |
| Case Depth | 18.3 in |
| Case Cube | 0.56 ft3 |
| Pallet TI/HI | 6 x 14 |
| Total Cases Per Pallet | 84 |