Cheese Sauce Frozen Pouch 8x64oz
Nestlé Professional's Cheese Sauce is a light cheese sauce ready for use as is or ready for you to add your favorite pantry ingredients to expand to additional menu applications
- Nestlé Professional's Cheese Sauce is a creamy, pale orangish yellow cheese sauce ready for use as is or ready for you to add your favorite pantry ingredients to expand to additional menu applications
- Comes in a frozen pouch which can be boiled, steamed or microwaved for use.
- Cheese Sauce can be used across multiple menu items from appetizer dipping sauce, base for soup.
- Cheese Sauce can be used as is or with the addition of other pantry items such as flavor concentrates, herbs, spices, vegetables, etc.
- Case pack 8 x 64 oz. frozen pouch
- Ready to use, heat and serve.
Ingredients
MILK, AMERICAN CHEESE SPREAD (CHEDDAR AND COLBY CHEESE [CULTURED MILK, SALT, ENZYMES], WATER, WHEY, SODIUM PHOSPHATE, WHEY PROTEIN CONCENTRATE, SKIM MILK, MILKFAT, SALT, CARRAGEENAN, CELLULOSE GUM), WATER, CHEDDAR CHEESE (CULTURED MILK, SALT, ENZYMES), 2% OR LESS OF SALT, CHEESE FLAVOR (CHEDDAR CHEESE [CULTURED MILK, SALT, ENZYMES], WATER, SALT, ENZYMES, CULTURES, PHOSPHORIC ACID, XANTHAN GUM), MODIFIED FOOD STARCH, CHEESE FLAVOR (PARMESAN CHEESE [CULTURED MILK, SALT, ENZYMES], SWISS CHEESE [CULTURED MILK, SALT, ENZYMES], WATER, ROMANO CHEESE [CULTURED COWS MILK, SALT, ENZYMES], ENZYMES), ENRICHED WHEAT FLOUR (WHEAT FLOUR, NIACIN, REDUCED IRON, THIAMINE MONONITRATE, RIBOFLAVIN, FOLIC ACID), GUAR GUM, XANTHAN GUM, SPICE, ANNATTO COLOR, YEAST EXTRACT, LACTIC ACID, DRIED GARLIC, CALCIUM LACTATE.
Allergens
CONTAINS: WHEAT, MILK.
| Nutrition Item and Amount per Serving | % Daily Value* |
|---|---|
| Total Fat 16g | 21% |
| Saturated Fat 10g | 50% |
| Trans Fat 0.5g | |
| Cholesterol 55mg | 18% |
| Sodium 660mg | 29% |
| Total Carbohydrate 5g | 2% |
| Dietary Fiber 0g | 0% |
| Total Sugars 4g | |
| Incl. 0g Added Sugars | 0% |
| Protein 8g | |
| Vitamin D 0mcg | 0% |
| Iron 0.1mg | 0% |
| Calcium 240mg | 20% |
| Potassium 140mg | 2% |
| * The % Daily Value (DV) tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice. |
*Please refer to the product label for the most accurate nutrition, ingredient, and allergen information. Product label may be found on pack, corrugate box, or on an insert inside the box.
| Shelf Life | 540 days |
|---|---|
| Preparation Instructions | For Food Safety and Quality follow cooking instructions: Cook product to internal temperature of 165°F." |
| Storage Instructions | KEEP FROZEN. |
| Maximum Storage Temperature | -13°F |
| Minimum Storage Temperature | -18°F |
| Net Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Gross Weight | 33.7 lbs |
| Case Height | 7.25 in |
| Case Width | 11.1 in |
| Case Depth | 17.1 in |
| Case Cube | 0.796 ft3 |
| Pallet TI/HI | 9 x 8 |
| Total Cases Per Pallet | 72 |
Suggestions
Easy to embellish or customize to create a signature sauce or dish
Preparation Instructions
For Food Safety and Quality follow cooking instructions: Cook product to internal temperature of 165°F."