Minor’s Alfredo Sauce Concentrate, Gluten Free 13.6 oz (Pack of 6)
A rich traditional Italian sauce with a flavorful blend of aged Parmesan cheeses.
- Consistent flavor every time
- Flavorful premium ingredients concentrated in a refrigerated paste. Try this versatile classic with fettuccine, over vegetables, chicken, vegetable pizzas, flatbreads, spreads and pasta salads.
- 0 G Trans Fat per serving; no artificial colors or artificial flavors; gluten-free
- Versatile for a broad range of applications including pastas, pizzas, soups, frittatas, and enchiladas.
- Steam table and cook/chill stability allows advance preparation.
- Easy to prepare smaller batches. Reduces waste and improves operational efficiency
Ingredients
PARMESAN CHEESE (CULTURED PART-SKIM MILK, SALT, ENZYMES), VEGETABLE OIL (CORN AND/OR CANOLA OIL, TBHQ AND CITRIC ACID [TO PRESERVE FRESHNESS]), MODIFIED FOOD STARCH, PARMESAN CHEESE PASTE (GRANULAR AND PARMESAN CHEESE [CULTURED MILK, SALT, ENZYMES], WATER, SALT, LACTIC ACID, CITRIC ACID), MALTODEXTRIN, BUTTER (CREAM, LACTIC ACID), SALT, WATER, 2% OR LESS OF HYDROGENATED COTTONSEED OIL, SUGAR, DISODIUM INOSINATE, XANTHAN GUM, SPICES, DISODIUM GUANYLATE.
Allergens
CONTAINS: MILK.
| Nutrition Item and Amount per Serving | % Daily Value* |
|---|---|
| Total Fat 3.5g | 4% |
| Saturated Fat 1g | 5% |
| Trans Fat 0g | |
| Polyunsaturated Fat 0.5g | |
| Mononsaturated Fat 1.5g | |
| Cholesterol <5mg | 2% |
| Sodium 280mg | 12% |
| Total Carbohydrate 3g | 1% |
| Dietary Fiber 0g | 0% |
| Total Sugars 0g | |
| Incl. 0g Added Sugars | 0% |
| Protein <1g | |
| Vitamin D 0mcg | 0% |
| Iron 0mg | 0% |
| Calcium 30mg | 2% |
| Potassium 0mg | 0% |
| * The % Daily Value (DV) tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice. |
*Please refer to the product label for the most accurate nutrition, ingredient, and allergen information. Product label may be found on pack, corrugate box, or on an insert inside the box.
| Shelf Life | 365 days |
|---|---|
| Preparation Instructions | Yields 76 fl. oz.• Bring 1-1/2 quarts of water and 2 cups of "half-and-half" to a rapid boil; turn off heat.• Immediately add 1 container of sauce concentrate.• Mix with a wire whip until product is smooth and thickened. |
| Storage Instructions | KEEP REFRIGERATED |
| Maximum Storage Temperature | 41°F |
| Minimum Storage Temperature | 37°F |
| Pack Size | 6 x 13.6 oz |
|---|---|
| Net Weight | 5.1 lbs |
| Gross Weight | 5.8 lbs |
| Case Height | 4.2 in |
| Case Width | 7.75 in |
| Case Depth | 11.6 in |
| Case Cube | 0.219 ft3 |
| Pallet TI/HI | 20 x 13 |
| Total Cases Per Pallet | 260 |
Suggestions
Try this versatile classic with fettuccine, over vegetables, chicken, vegetable pizzas, flatbreads, spreads and pasta salads
Preparation Instructions
Yields 76 fl. oz.• Bring 1-1/2 quarts of water and 2 cups of "half-and-half" to a rapid boil; turn off heat.• Immediately add 1 container of sauce concentrate.• Mix with a wire whip until product is smooth and thickened.