Discontinued-Minor's Herb de Provence Flavor Concentrate 12.8 oz (Pack of 6)
A versatile paste with a herbal blend of marjoram, thyme, basil, rosemary and garlic to add authentic European flavor to dishes
Minor's Herb de Provence Flavor Concentrate delivers ease and consistency. Zero mg Cholesterol per serving. Vegetarian. Free of Artificial Flavors. Tested Gluten Free. Refrigerated to preserve freshness. Minor's is trusted by chefs with a rich heritage of bringing flavor to dishes and supporting the chef profession. Minor's continues to pioneer innovation in foodservice as a full provider of flavors and foundations from bases to ready-to-use sauces.
Ingredients
HERB BLEND (ROSEMARY, THYME, BASIL, MARJORAM), PALM OIL, CANOLA OIL, SALT, MALTODEXTRIN, SOYBEAN OIL, SUGAR, 2% OR LESS OF GARLIC, CORN STARCH, YEAST EXTRACT.
Allergens
NONE
| Nutrition Item and Amount per Serving | % Daily Value* |
|---|---|
| Total Fat 2.5g | 3% |
| Saturated Fat 1g | 5% |
| Trans Fat 0g | |
| Polyunsaturated Fat 0g | |
| Mononsaturated Fat 1g | |
| Cholesterol 0mg | 0% |
| Sodium 220mg | 10% |
| Total Carbohydrate 1g | 0% |
| Dietary Fiber 0g | 0% |
| Total Sugars 0g | |
| Incl. 0g Added Sugars | 0% |
| Protein 0g | 0% |
| Vitamin D 0mcg | 0% |
| Iron 0.1mg | 0% |
| Calcium 0mg | 0% |
| Potassium 5mg | 0% |
| * The % Daily Value (DV) tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice. |
*Please refer to the product label for the most accurate nutrition, ingredient, and allergen information. Product label may be found on pack, corrugate box, or on an insert inside the box.
| Shelf Life | 275 |
|---|---|
| Storage Instructions | Storage Temperature: Keep Refrigerated. Shelf Life in Days: 275. |
| Maximum Storage Temperature | 41 |
| Minimum Storage Temperature | 37 |
| Pack Size | 6 x 12.8 ONZ |
|---|---|
| Net Weight | 4.8 lbs |
| Gross Weight | 5.5 lbs |
| Case Height | 4.2 in |
| Case Width | 7.75 in |
| Case Depth | 11.6 in |
| Case Cube | 0.219 ft3 |
| Pallet TI/HI | 20 x 13 |
| Total Cases Per Pallet | 260 |
Suggestions
Great in salad dressings, spreads, sauces, soups, entrees and sides.
Preparation Instructions
Ready to use - just scoop and add to recipe
Yes. Minor's Flavor Concentrates are gluten free. See the "Nutritional Value" tab for a complete list of ingredients and allergens.
Do Minor's Flavor Concentrates have artificial flavors?
No. Minor's Flavor Concentrates are free of artificial flavors. See the "Nutritional Value" tab for a complete list of ingredients and allergens.
Are Minor's Flavor Concentrates vegetarian?
MostMinor's Flavor Concentrates are vegetarian except forMinor'sSun Dried Tomato Pesto Flavor Concentrate. See the "Nutritional Value" tab for a complete list of ingredients and allergens.
Do Minor's Flavor Concentrates need to be frozen?
No. Store Minor's Flavor Concentrates in the refrigerator.
What foods can Minor's Flavor Concentrates be used to flavor?
Minor's Flavor Concentrates can be used to flavor condiments, dressings, marinades, spreads, sauces, and more. See theINSPIRATION MATRIXfor ideas.