Discontinued - Minor's Masala Curry Flavor Concentrate 14.4 oz (Pack of 6)
Crafted with tomato, onion and a blend of fully bloomed spices. Minor’s Masala Curry Flavor Concentrate instantly lends global appeal to a wide range of offerings.
- Gluten Free
- Vegetarian
- No Artificial Flavors or Colors*
*Added colors from natural sources.
In addition to main dishes, soups and sides, Masala Curry Flavor Concentrate offers an unforgettable element in dips, marinades, dressings and condiments in a variety of interpretations.
Ingredients
TOMATO PASTE, ONIONS, TOMATOES (DICED TOMATOES, TOMATO JUICE, CITRIC ACID, CALCIUM CHLORIDE), CANOLA OIL, GARLIC, SALT, SUGAR, SPICES, MODIFIED CORNSTARCH, 2% OR LESS OF WATER, GINGER, TURMERIC, ONION JUICE CONCENTRATE, DRIED ONIONS, CORN OIL, YEAST EXTRACT, DRIED GARLIC, CITRIC ACID, NATURAL FLAVORS, XANTHAN GUM, SUNFLOWER OIL, LACTIC ACID.
Allergens
NONE
| Nutrition Item and Amount per Serving | % Daily Value* |
|---|---|
| Total Fat 1.5g | 2% |
| Saturated Fat 0g | 0% |
| Trans Fat 0g | |
| Polyunsaturated Fat 0g | |
| Mononsaturated Fat 1g | |
| Cholesterol 0mg | 0% |
| Sodium 280mg | 12% |
| Total Carbohydrate 3g | 1% |
| Dietary Fiber 0g | 0% |
| Total Sugars 1g | |
| Incl. <1g Added Sugars | 1% |
| Protein 0g | |
| Vitamin D 0mcg | 0% |
| Iron 0.4mg | 2% |
| Calcium 0mg | 0% |
| Potassium 70mg | 0% |
| * The % Daily Value (DV) tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice. |
*Please refer to the product label for the most accurate nutrition, ingredient, and allergen information. Product label may be found on pack, corrugate box, or on an insert inside the box.
| Shelf Life | 365 |
|---|---|
| Storage Instructions | KEEP FROZEN. |
| Maximum Storage Temperature | -13 |
| Minimum Storage Temperature | -18 |
| Pack Size | 6 x 14.392 ONZ |
|---|---|
| Net Weight | 5.397 lbs |
| Gross Weight | 6.1 lbs |
| Case Height | 4.2 in |
| Case Width | 7.75 in |
| Case Depth | 11.6 in |
| Case Cube | 0.219 ft3 |
| Pallet TI/HI | 20 x 13 |
| Total Cases Per Pallet | 260 |
Suggestions
Use for Indian style recipes, like Tikka Masala, Vindaloo and more. Quickly and conveniently add bold Indian flare to dips, marinades, dressings, sauces and spreads. Masala Curry concentrate adds authentic Indian flavor to familiar favorites like tacos, sliders and wings.
Preparation Instructions
Ready to use - just scoop and add to recipe