Discontinued - Minor's Vegetarian Consommé Prep (Chicken Style) 1lb (Pack of 12)
Fully seasoned vegetarian consomme with the flavor of chicken. Perfect for adding flavor and color to scratch gravies and sauces.
Makes a fully seasoned chicken consomme. Flavorful yet mild; the perfect background flavor for soups. Easy to make. Simply combine with water. No added MSG.** 0 g Trans Fat or Saturated Fat per serving. 0 mg Cholesterol per serving. No Artificial Flavors. *Lacto-Ovo Vegetarian (containing milk).
**No Added MSG other than that which naturally occurs in the hydrolyzed proteins and yeast extract.
Ingredients
SALT, MALTODEXTRIN, SUGAR, WHEY (FROM MILK), CORN OIL, ONION POWDER, AND LESS THAN 2% OF DISODIUM INOSINATE, DISODIUM GUANYLATE, COLOR (TURMERIC AND NATURAL EXTRACTIVES OF TURMERIC), POLYSORBATE 80, NATURAL FLAVORS, MONO-, DI-, AND TRIGLYCERIDES, LACTIC ACID (FROM MILK), POLYDIMETHYLSILOXANE (ANTIFOAM), SOY LECITHIN. CONTAINS MILK AND SOY INGREDIENTS. MADE ON EQUIPMENT THAT ALSO PROCESSES WHEAT. MADE IN A FACILITY THAT ALSO PROCESSES EGG..No Added MSG*Â Â * Other than that which naturally occurs in the hydrolyzed proteins and yeast extract.Â
Allergens
CONTAINS: MILK, SOY. MAY CONTAIN: WHEAT, EGG.
| Nutrition Item and Amount per Serving | % Daily Value* |
|---|---|
| Total Fat 0g | 0% |
| Saturated Fat 0g | 0% |
| Trans Fat 0g | |
| Polyunsaturated Fat 0g | |
| Mononsaturated Fat 0g | |
| Cholesterol 0mg | 0% |
| Sodium 1470mg | 64% |
| Total Carbohydrate 3g | 1% |
| Dietary Fiber 0g | 0% |
| Total Sugars <1g | |
| Incl. <1g Added Sugars | 1% |
| Protein 0g | |
| Vitamin D 0mcg | 0% |
| Iron 0mg | 0% |
| Calcium 0mg | 0% |
| Potassium 10mg | 0% |
| * The % Daily Value (DV) tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice. |
*Please refer to the product label for the most accurate nutrition, ingredient, and allergen information. Product label may be found on pack, corrugate box, or on an insert inside the box.
| Shelf Life | 720 |
|---|---|
| Storage Instructions | Storage Temperature: Cool, dry place. Shelf Life in Days: 720 |
| Maximum Storage Temperature | 86 |
| Minimum Storage Temperature | 43 |
| Pack Size | 12 x 16 ONZ |
|---|---|
| Net Weight | 12 lbs |
| Gross Weight | 12.73 lbs |
| Case Height | 7.25 in |
| Case Width | 9.4 in |
| Case Depth | 13.2 in |
| Case Cube | 0.521 ft3 |
| Pallet TI/HI | 15 x 8 |
| Total Cases Per Pallet | 120 |
Suggestions
Add rice or noodles for a light soup. Perfect for adding flavor and color to scratch gravies and sauces.e as a basis for vegetable soups or stews. Sprinkle dry mix on vegetables before steaming to bring out the flavor in prepared vegetables.
Preparation Instructions
To make an instant fully seasoned consomme, Add PREP to BOILING WATER and stir. Measures: 1 1/2 tsp Prep + 1 cup boiling water 2 Tbsp Prep + 1 quart boiling water. 1 lb (one package) Prep + 5 gallons boiling water