Discontinued - Nescafé Dolce Gusto Lungo Decaf, 3 x 16 Capsules, Makes 48 Servings
OurNescaféDolce Gusto Decaf Lungo is a long decaf espresso that is rich and smooth with a fine silky crema.
A full-flavored, naturally decaffeinated coffee with roasted coffee notes and undertones of ripe blackberry. It is full bodied with a fine silky crema
Intensity: 6 out of 11.
EASY TO PREPARE
Simply pop in the black espresso capsule and brew
COFFEEHOUSE-QUALITY DRINKS
Create professional quality specialty beverages, coffees and espresso with a rich velvety crema thanks to the machine's high pressure
AROMA FRESHNESS
Hermetically sealed capsules, for a rich and aromatic cup every time
Ingredients
COFFEE CAPSULE (100% ARABICA DECAFFEINATED ROAST & GROUND COFFEE)
Allergens
NONE
| Nutrition Item and Amount per Serving | % Daily Value* |
|---|---|
| Total Fat | |
| Saturated Fat | |
| Trans Fat | |
| Cholesterol | |
| Sodium | |
| Total Carbohydrate | |
| Dietary Fiber | |
| Total Sugars | |
| Incl. Added Sugars | |
| Protein | |
| * The % Daily Value (DV) tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice. |
*Please refer to the product label for the most accurate nutrition, ingredient, and allergen information. Product label may be found on pack, corrugate box, or on an insert inside the box.
| Shelf Life | 360 |
|---|---|
| Storage Instructions | Store in a cool, dry place |
| Maximum Storage Temperature | 86 |
| Minimum Storage Temperature | 43 |
| Pack Size | 3 x 3.95 ONZ |
|---|---|
| Net Weight | 0.74 lbs |
| Gross Weight | 1.54 lbs |
| Case Height | 4.85 in |
| Case Width | 4.9 in |
| Case Depth | 14.5 in |
| Case Cube | 0.199 ft3 |
| Pallet TI/HI | 24 x 8 |
| Total Cases Per Pallet | 192 |
Suggestions
Serve in a 4oz espresso cup
Preparation Instructions
Product is to be used exclusively with NESCAFÉ Dolce Gusto machines. Simply pop in the black espresso capsule and brew
NESCAFÉ Dolce Gusto capsules can be purchased through Amazon, WB Mason, Staples, Quill, and your Nestlé Professional sales representative.
Do NESCAFÉ Dolce Gusto coffee capsules contain animal products?
Yes. The white NESCAFÉ Dolce Gusto capsules contain cow's milk. See the "Nutritional Value" tab for a complete list of ingredients and allergens.
Is NESCAFÉ Dolce Gusto coffee sustainably sourced?
Yes. Coffee in the NESCAFÉ Dolce Gusto capsules is sustainably sourced through TheNESCAFÉPlan.