TOMA Chicken Empanadas, 3 oz (48 per Case)
Zesty, Latin-style Chicken Empanada filled with pulled dark meat chicken mixed with vibrant tomatillo, jalapeño, cilantro and salsa verde-style sauce - an easy way to bring on trend global flavor to any menu. Also available in Beef flavor to further delight your customers.
- Bold, savory flavor in a convenient handheld snack or appetizer
- 3 oz empanadas in a 48-count case (12 pouches of 4)
- Preparation versatility across foodservice equipment - convection oven, fryer, or TurboChef
- Extended Shelf Life - Stores up to 9 months in the freezer and 5 days refrigerated after thaw
- Excellent Hold Time - Can be held for up to 4 hours in a warming cabinet without compromising their flavor or texture
Ingredients
DOUGH (ENRICHED BLEACHED WHEAT FLOUR [WHEAT FLOUR, MALTED BARLEY FLOUR, NIACIN, REDUCED IRON, THIAMINE MONONITRATE, RIBOFLAVIN, AND FOLIC ACID], WATER, VEGETABLE SHORTENING [INTERESTERIFIED SOYBEAN OIL AND/OR PALM OIL], SALT, ASCORBIC ACID, CULTURED WHEAT FLOUR, NATURALLY FERMENTED LACTIC ACID, AND ENZYMES), DARK MEAT CHICKEN, TOMATILLO, CORNSTARCH, JALAPEÑO PEPPERS, 2% OR LESS OF CILANTRO, GARLIC, CANOLA OIL, SALT, NATURAL FLAVOR (HYDROLYZED CORN PROTEIN, HYDROLYZED SOY PROTEIN, AUTOLYZED YEAST EXTRACT, DEXTROSE, NATURAL FLAVOR), SPICE. SET IN VEGETABLE OIL.
Allergens
CONTAINS: WHEAT, SOY.
| Nutrition Item and Amount per Serving | % Daily Value* |
|---|---|
| Total Fat 7g | 9% |
| Saturated Fat 2g | 10% |
| Trans Fat 0g | |
| Cholesterol 20mg | 7% |
| Sodium 440mg | 19% |
| Total Carbohydrate 19g | 7% |
| Dietary Fiber 1g | 4% |
| Total Sugars <1g | |
| Incl. 0g Added Sugars | 0% |
| Protein 8g | |
| Vitamin D 0mcg | 0% |
| Iron 1.7mg | 10% |
| Calcium 20mg | 0% |
| Potassium 90mg | 0% |
| * The % Daily Value (DV) tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice. |
*Please refer to the product label for the most accurate nutrition, ingredient, and allergen information. Product label may be found on pack, corrugate box, or on an insert inside the box.
| Shelf Life | 270 days |
|---|---|
| Preparation Instructions | Convention Oven: From refrigerated, heat in a convection oven at 350°F for 10 minutes. From frozen, heat in a convection oven at 350°F for 15 minutes. |
| Storage Instructions | KEEP FROZEN. |
| Maximum Storage Temperature | -13°F |
| Minimum Storage Temperature | -18°F |
| Net Weight | 9 lbs |
|---|---|
| Gross Weight | 10 lbs |
| Case Height | 4.7 in |
| Case Width | 13.3 in |
| Case Depth | 17.3 in |
| Case Cube | 0.626 ft3 |
| Pallet TI/HI | 8 x 8 |
| Total Cases Per Pallet | 64 |
Preparation Instructions
Convention Oven: From refrigerated, heat in a convection oven at 350°F for 10 minutes. From frozen, heat in a convection oven at 350°F for 15 minutes.