Minor’s Low Sodium Chicken Base, Ambient, 1 lb (Pack of 6)
A high quality paste filled with full, natural flavor. Leaves no undesirable aftertaste. Meets USDA and FDA requirements for low sodium products <140mg.
Minor's Low Sodium Chicken Base Ambient No Added MSG* Gluten Free is a high quality paste filled with full, natural flavor with low sodium. Rub on meats for flavor enhancement; make stocks for soups, sauces and gravies, without the need to add salt. Add flavor to a wide range of potato dishes, vegetables, casseroles, dressings, stuffings, and more. Mix with yogurt and chicken to make a tangy chicken salad. Easy to use in standard recipes. Simply replace current base with an equal weight of Low Sodium Base for full flavor with less salt. Filled with full, natural flavor with low sodium. Leaves no undesirable aftertaste. Gluten-free. This base has no artificial flavors. *No added MSG other than that which naturally occurs in the yeast extract.
Ingredients
CHICKEN MEAT AND NATURAL CHICKEN JUICES, MALTODEXTRIN, AUTOLYZED YEAST EXTRACT, FLAVORS, SALT, CORN STARCH, 2% OR LESS OF CORN OIL, DISODIUM INOSINATE AND DISODIUM GUANYLATE, DRIED CHICKEN, DRIED CHICKEN BROTH, NATURAL EXTRACTIVES OF TURMERIC AND ANNATTO, POTATO STARCH, CHICKEN FAT, NATURAL EXTRACTIVES OF PAPRIKA, CHICKEN SKIN, ROSEMARY EXTRACT, CITRIC ACID, PAPAIN, LACTIC ACID.
Allergens
NONE
| Nutrition Item and Amount per Serving | % Daily Value* |
|---|---|
| Total Fat 0g | 0% |
| Saturated Fat 0g | 0% |
| Trans Fat 0g | |
| Polyunsaturated Fat 0g | |
| Mononsaturated Fat 0g | |
| Cholesterol 0mg | 0% |
| Sodium 130mg | 6% |
| Total Carbohydrate 2g | 0% |
| Dietary Fiber 0g | 0% |
| Total Sugars 0g | |
| Incl. 0g Added Sugars | 0% |
| Protein <1g | |
| Vitamin D 0mcg | 0% |
| Iron 0mg | 0% |
| Calcium 0mg | 0% |
| Potassium 5mg | 0% |
| * The % Daily Value (DV) tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice. |
*Please refer to the product label for the most accurate nutrition, ingredient, and allergen information. Product label may be found on pack, corrugate box, or on an insert inside the box.
| Shelf Life | 183 |
|---|---|
| Storage Instructions | REFRIGERATE FOR OPTIMUM FLAVOR |
| Maximum Storage Temperature | 86 |
| Minimum Storage Temperature | 43 |
| Pack Size | 6 x 1 LBR |
|---|---|
| Net Weight | 6 lbs |
| Gross Weight | 6.7 lbs |
| Case Height | 4.2 in |
| Case Width | 7.75 in |
| Case Depth | 11.6 in |
| Case Cube | 0.219 ft3 |
| Pallet TI/HI | 20 x 13 |
| Total Cases Per Pallet | 260 |
Preparation Instructions
To make an instant fully seasoned stock/broth, add Base to water and stir: 3/4 tsp + 1 cup water or 1 Tbsp base + 1 quart water or 1 1/2 cups base + 6 gallons water. Contains less than 140 mg sodium per 8oz. as prepared.