Discontinued - Nescafé Dolce Gusto Latte Macchiato, 3 x 16 Capsules, Makes 24 Servings
Our Nescafé Dolce Gusto Latte Macchiato has three tasty layers: hot frothed milk, smooth espresso, and a generous milk froth topping.
An indulgent layered beverage of hot frothed milk, smooth espresso, and a generous milk froth topping.
EASY TO PREPARE
Simply pop in the white milk capsule and brew followed by the black espresso capsule and brew for a perfectly layered beverage
COFFEEHOUSE-QUALITY DRINKS
Create professional quality specialty beverages, coffees and espresso with a rich velvety crema thanks to the machine's high pressure
AROMA FRESHNESS
Hermetically sealed capsules, for a rich and aromatic cup every time
Ingredients
MILK CAPSULE (MILK POWDER, SUGAR, SOY LECITHIN), COFFEE CAPSULE (100% ARABICA ROAST & GROUND COFFEE)
Allergens
NONE
| Nutrition Item and Amount per Serving | % Daily Value* |
|---|---|
| Total Fat 4.5g | 7% |
| Saturated Fat 3g | 13% |
| Trans Fat 0g | |
| Cholesterol 20mg | 7% |
| Sodium 45mg | 2% |
| Total Carbohydrate 8g | 3% |
| Dietary Fiber 0g | |
| Total Sugars 8g | |
| Incl. Added Sugars | |
| Protein 4g | |
| * The % Daily Value (DV) tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice. |
*Please refer to the product label for the most accurate nutrition, ingredient, and allergen information. Product label may be found on pack, corrugate box, or on an insert inside the box.
| Shelf Life | 360 |
|---|---|
| Storage Instructions | Store in a cool, dry place |
| Maximum Storage Temperature | 86 |
| Minimum Storage Temperature | 43 |
| Pack Size | 3 x 6.462 ONZ |
|---|---|
| Net Weight | 19.386 onz |
| Gross Weight | 32.04 onz |
| Case Height | 5 in |
| Case Width | 5 in |
| Case Depth | 14.6 in |
| Case Cube | 0.211 ft3 |
| Pallet TI/HI | 24 x 8 |
| Total Cases Per Pallet | 192 |
Suggestions
Serve in a glass cup to allow for viewing of the beautiful layers of this beverage
Preparation Instructions
Insert the white milk capsule and brew followed by the black espresso capsule and brew for a perfectly layered beverage
NESCAFÉ Dolce Gusto capsules can be purchased through Amazon, WB Mason, Staples, Quill, and your Nestlé Professional sales representative.
Do NESCAFÉ Dolce Gusto coffee capsules contain animal products?
Yes. The white NESCAFÉ Dolce Gusto capsules contain cow's milk. See the "Nutritional Value" tab for a complete list of ingredients and allergens.
Is NESCAFÉ Dolce Gusto coffee sustainably sourced?
Yes. Coffee in the NESCAFÉ Dolce Gusto capsules is sustainably sourced through TheNESCAFÉPlan.