Discontinued - Trio Au Jus Mix 8 x 7 ounces
This medium dark brown jus (not thickened) delivers the unmistakable flavor of authentic prime roast beef.
Trioproducts are good for you and great for them. Created to deliver a consistent, delicious flavor for your customers, and an easy preparation experience for your operation.
You can always trustTriofor:
- Superior, consistent flavor
- Ease of use—one minute prep time and no slurry required
- Steam table quality (4+ hours holding time)
- 0g Fat per Serving
- 0g Trans Fat or Saturated Fat per Serving
- No added MSG*
*This product contains free glutamates from ingredients such as soy sauce, hydrolyzed vegetable proteins and yeast extract. No added MSG.
Ingredients
CORNSTARCH, SALT, MALTODEXTRIN, HYDROLYZED CORN, SOY AND WHEAT PROTEINS, ONION POWDER, SUGAR, CARAMEL COLOR, YEAST EXTRACT, BEEF FAT (BEEF FAT, BHT, CITRIC ACID), SOY SAUCE (SOYBEAN, WHEAT, SALT), 2% OR LESS OF BROWN SUGAR, NATURAL FLAVORS, CITRIC ACID, DISODIUM GUANYLATE, DISODIUM INOSINATE, SOYBEAN OIL, COTTONSEED OIL, SAFFLOWER OIL.
Allergens
CONTAINS: WHEAT, MILK, SOY INGREDIENTS.
| Nutrition Item and Amount per Serving | % Daily Value* |
|---|---|
| Total Fat 0g | 0% |
| Saturated Fat 0g | 0% |
| Trans Fat 0g | |
| Polyunsaturated Fat 0g | |
| Mononsaturated Fat 0g | |
| Cholesterol 0mg | 0% |
| Sodium 280mg | 12% |
| Total Carbohydrate 2g | 0% |
| Dietary Fiber 0g | 0% |
| Total Sugars 0g | |
| Incl. 0g Added Sugars | 0% |
| Protein 0g | |
| Vitamin D 0mcg | 0% |
| Iron 0mg | 0% |
| Calcium 0mg | 0% |
| Potassium 5mg | 0% |
| * The % Daily Value (DV) tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice. |
*Please refer to the product label for the most accurate nutrition, ingredient, and allergen information. Product label may be found on pack, corrugate box, or on an insert inside the box.
| Shelf Life | 720 |
|---|---|
| Storage Instructions | Storage Temperature: Cool, dry place. |
| Maximum Storage Temperature | 86 |
| Minimum Storage Temperature | 43 |
| Pack Size | 8 x 7 ONZ |
|---|---|
| Net Weight | 3.5 lbs |
| Gross Weight | 4.1 lbs |
| Case Height | 5.15 in |
| Case Width | 7.9 in |
| Case Depth | 12.8 in |
| Case Cube | 0.301 ft3 |
| Pallet TI/HI | 18 x 12 |
| Total Cases Per Pallet | 216 |
Suggestions
Serve with steaks, prime rib, beef dip sandwiches, or use as base for French onion soup or to enhance beef gravy
Preparation Instructions
OPEN pouch with our easy tear feature. POUR the full package of Au Jus Mix gradually into 1 gallon of boiling water (212°F). STIR briskly with wire whisk until smooth and thickened, while returning to medium-high heat; OR cover and let stand for 10 minutes, then STIR briskly with wire whisk.
TRIO products have no added MSG. They may contain free glutamates that naturally come from ingredients such as cheese, soy sauce, hydrolyzed proteins, hydrolyzed casein, hydrolyzed vegetable proteins, and yeast extract.
Are TRIO products dairy free?
No. TRIO products contain, or may contain, milk ingredients. See the "Nutritional Value" tab for a complete list of ingredients and allergens.
Are TRIO products gluten free?
No. TRIO products contain, or may contain, wheat ingredients. See the "Nutritional Value" tab for a complete list of ingredients and allergens.
What is the shelf life of TRIO products?
The shelf life of TRIO products is 720 days.