Trio Southern Country Gravy Mix 8 x 13 ounces
- Superior, consistent flavor; ease of use - just OPEN - POUR - STIR; easy to store; steam table quality (4+ hours holding time)
- Serve with biscuits, potatoes, eggs, pork chops, sausage, beef, poultry
- OPEN pouch with our easy tear feature + POUR this full package of mix gradually into 1 gallon of room temperature water. STIR briskly with wire whisk until smooth, bring to boil (212 ͦ F / 100 ͦ C) and continue to STIR until thickened.
- Low Fat, 0g Trans Fat. This product contains free glutamates from ingredients such as yeast extract. No added MSG.
- Created to deliver a consistent, delicious flavor for your customers, and an easy preparation experience for your operation.
Ingredients
INGREDIENTS: BLEACHED ENRICHED FLOUR (WHEAT FLOUR, NIACIN, REDUCED IRON, THIAMINE MONONITRATE, RIBOFLAVIN, FOLIC ACID), MALTODEXTRIN, CANOLA OIL, MODIFIED CORNSTARCH, WHEY, SALT, 2% OR LESS OF SODIUM CASEINATE (A MILK DERIVATIVE), SOYBEAN OIL, SPICE, PALM OIL, XANTHAN GUM, DEXTROSE, SUGAR, YEAST EXTRACT, GARLIC POWDER, NATURAL FLAVORS AND BETA CAROTENE (COLOR).
Allergens
CONTAINS: WHEAT, MILK.
| Nutrition Item and Amount per Serving | % Daily Value* |
|---|---|
| Total Fat 1.5g | 2% |
| Saturated Fat 0g | 0% |
| Trans Fat 0g | |
| Polyunsaturated Fat 0g | |
| Mononsaturated Fat 1g | |
| Cholesterol 0mg | 0% |
| Sodium 230mg | 10% |
| Total Carbohydrate 6g | 2% |
| Dietary Fiber 0g | 0% |
| Total Sugars 1g | |
| Incl. 0g Added Sugars | 0% |
| Protein <1g | |
| Vitamin D 0mcg | 0% |
| Iron 0.1mg | 0% |
| Calcium 0mg | 0% |
| Potassium 40mg | 0% |
| * The % Daily Value (DV) tells you how much a nutrient in a serving of food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice. |
*Please refer to the product label for the most accurate nutrition, ingredient, and allergen information. Product label may be found on pack, corrugate box, or on an insert inside the box.
| Shelf Life | 720 |
|---|---|
| Storage Instructions | STORE IN A COOL, DRY PLACE. |
| Maximum Storage Temperature | 86 |
| Minimum Storage Temperature | 43 |
| Pack Size | 8 x 13 ONZ |
|---|---|
| Net Weight | 6.5 lbs |
| Gross Weight | 7.49 lbs |
| Case Height | 7.9 in |
| Case Width | 8.5 in |
| Case Depth | 13.1 in |
| Case Cube | 0.509 ft3 |
| Pallet TI/HI | 16 x 7 |
| Total Cases Per Pallet | 112 |
Suggestions
Serve with biscuits, potatoes, eggs, pork chops, sausage, beef, poultry.
Preparation Instructions
Yield: 72 fl. oz.DIRECTIONS FOR PREPARING FULL PACKAGE1. OPEN pouch with our easy tear feature2. POUR this full package of mix gradually into 2 qt. of room temperature water.3. STIR briskly with wire whisk until smooth, bring to boil (212°F./100°C.) and continue to STIR until thickened.Serve immediately or hold on steamtable.FOR SMALLER QUANTITY PREPARATIONGravy MixYIELD MEASURED DRY WEIGHT WATER1 Qt + 1/2 C 1 1/2 C 6.5 oz 184 g) 1 Qt2 1/4 C 3/4 C 3.2 oz (92 g) 2 C
TRIO products have no added MSG. They may contain free glutamates that naturally come from ingredients such as cheese, soy sauce, hydrolyzed proteins, hydrolyzed casein, hydrolyzed vegetable proteins, and yeast extract.
Are TRIO products dairy free?
No. TRIO products contain, or may contain, milk ingredients. See the "Nutritional Value" tab for a complete list of ingredients and allergens.
Are TRIO products gluten free?
No. TRIO products contain, or may contain, wheat ingredients. See the "Nutritional Value" tab for a complete list of ingredients and allergens.
What is the shelf life of TRIO products?
The shelf life of TRIO products is 720 days.